Viktoria Žižkov D – USK C

Poslední dva zápasy Viktorka odehrála s „úspornou“ sestavou, a v tom jsem viděl naši šanci

Všechno však bylo jinak. Začalo to už silnou bolestí na hrudi těsně před vystupováním z autobusu. Už jsem viděl ten titulek: Kapitán to zase pos.., tentokrát raději exnul, nebo se nechal odvézt do nemocnice … Naštěstí šok č.1 je překonán, v hotelu už diskutuje téměř celá naše sestava, Ivan doráží posléze. Velká poklona všem kolegům. Soupeř tam má teprve dva hráče a pět minut před šestou začíná stavět šachovnice.

Šok č.2: soupeř staví poprvé v soutěži tři první hráče s ely 1920-1990, z první desítky soupisky šest hráčů. Tady jsme elově hodně slabší. Šestici doplňují dva dorostenci, s příslibem dvou bodů pro nás.

Na první šachovnici s příliš velkým respektem nastupuje Milan a v 11. tahu vzdává. Vysvětluje soupeři, že za čtyři tahy nevyhnutelně přijde o koně. Milan mi dnes volal, rád by svou partii probral s nějakým zkušeným kolegou. Hrál Budapešťský gambit a po překvapivém tahu soupeře f4, Milanův kůň na d5 neměl manévrovací prostor   1 – 0

[pgn height=500 autoplayMode=none]
[Date „2019.03.04“]
[Round „9“]
[White „Bernášek“]
[Black „Košař“]
[Result „1-0“]
[PlyCount „11“]

1.d4 Nf6 2.c4 e5 3.dxe5 Ng4 4.Nf3 Bc5 5.e3 Nc6 6.Be2 Ngxe5 7.O-O d6 8.Nc3 Be6 9.b3 a6 10.Nd4 O-O 11.f4 1-0 [/pgn]

Záhy hlásí Láďa na osmé šachovnici výhru a srovnání stavu   1 – 1

Dění kolem sebe příliš nevnímám. Soupeř rázně zvolil Fromův gambit a rychlými, sebevědomými prvními tahy působil, že se se mnou nehodlá dlouho mazlit. Možná jsem mu zavdal příčinu už tím, že jsem před zahájením otáčel šachovnici tak, abych měl před sebou správnou notaci  (jsa jinak ztracen). Po mém  6. tahu se však poněkud zaseknul a začal nabírat  časové manko. Následujících deset tahů hrál asi 75 minut.

Na šestém prkně s množstvím sebekritických nadávek končí Trojka. Jak a proč nevím, když tak poprosím kolegy o doplnění   2 – 1

Na čtvrté desce končí Jarda. Soupeř sice s elem přes 1700, ale dosavadním výkonem kolem 1330 skýtal teoretické šance na náš bodový zisk. Tyto však Jarda rázně zamítl, když se soupeřem asi víc než spolupracoval   3 – 1

Na páté šachovnici remizuje HonzaO, soupeř sice bez ela, ale dle ročníku narození a současné výkonnosti kolem 1640 lze odhadnout, že šlo asi jen o soutěžní pauzu   3,5 – 1,5

Na třetí šachovnici (soupeř s elem 1921) dostává nabídku na remízu Ivan.  Bohužel pro něj jde vzorně konzultovat tuto nabídku s kapitánem. Trochu alibisticky přesouvám koučink na již dohraného zástupce Jardu, nejúspěšnějšího kouče našeho družstva. Neštěstí u nás tkví v tom, že ve svých řadách nemáme hráče, který by byl schopen pohledem zhodnotit pozici.  Jarda „politicky“ vysvětluje Ivanovi, že pouze jeho výhra může spasit družstvo.  Ivan se poslušně vrací a tahá na výhru. Kdo se ptá, moc se doví…

Já na druhé šachovnici taktéž očekávám nabídku na remis, protože soupeř je s časem už v dost kritických číslech a má pozice se mi zdá o něco lepší.  Jdu za „pověřeným“ koučem s tím, co mám dělat, když nabídku dostanu. Kategorické NE mělo svou logiku. Když ukecal Ivana, bylo by ode mě srabácké s luxusním časem a dobrou pozici nehrát na výhru.

Prý v divoké koncovce na sedmičce vyhrává Pepa, v 86 letech klobouk dolů   3,5 – 2,5

U mě na dvojce jde partie do finále. Už se více soustředím na soupeřův čas, který už je brutální a snad ani Otakar by to nemohl stihnout.  Nevím přesně, ale snad už tahá  tempem 10 tahů za 10 vteřin. Padá tři tahy před koncem. Zpětně křemík ukazuje, že jsem v mnoha případech nehrál úplně přesně, ale soupeř ještě o chloupek hůře, plus hlavně ten čas…  3,5 – 3,5 

Dohrává Ivan. V časovce už nestíhá, zdá se mi, že tam má zisk střelce… Bohužel si píše tahy a ztráci čas a pár vteřin před koncem, pod časovým stresem, dostává mat.    4,5 – 3,5

Je fakt, že jsem byl z výsledku dost frustrovaný,  necitlivě jsem těsně po prohře sprdnul Ivana, že si psal tahy a že možná měl střelce a taky HonzuO, že nekonzultoval remízu a taky Jardu, … Tímto se jim samozřejmě omlouvám, hlavně před Ivanem smekám nejen před jeho hrou, ale především pro jeho nesobeckost a smysl pro tým.

Kdo chce, klidně doplňte své poznatky přímo do článku, já moc z těch okolních partií nevnímal.

12 thoughts on “Viktoria Žižkov D – USK C

  1. HonzaT prohrál, protože si nevšiml oběti jezdce, která byla bohužel s šachem, a přišel by tak o dámu. Jinak tu Ivanovu pozici jsme s Jardou vyhodnotili asi tak, že když prohráváme 1,5:3,5 a na ostatních šachovnicích to není moc jasné, tak to má zkusit ještě hrát, tím spíše, když měl o 10 minut lepší čas a venku měly obě strany jen jednoho koně a střelce. Nicméně se nejednalo o pozici na šachovnici, to je jasné. 🙂

  2. Kapitán se mě s Láďou šel ptát ještě před tím, než Ivan dostal nabídku remízy za stavu 3 – 1 (myslím). Kategorické NE bylo z důvodu, že s lepším časem a materiálem dávat remízu jenom proto, že soupeř je papírově lepší, je nesmyslné. S výhrou se přeci člověk může mnohem lépe vychloubat! A remízu ve vyhrané pozici za stavu 3,5 – 1,5 by snad nepřijmul ani kapitán.

    Navzdory tomu, že nejedeme tak výrazně na výsledky jako Áčko a Béčko, mi přijde normální hráči říct něco ve stylu „Když to dáš za remízu, tak už nemůžeme vyhrát, takže by bylo lepší, abys hrál dál.“ Ivan byl ve střední hře, z mého hlediska v polovině hry, možná před ní. Věřím, že nebyl zoufalý z toho, že už by vůbec nevěděl jak dál hrát. A na dalších dvou šachovnicích jsme to měli lepší.

    Ale alespoň jsme pobavili soupeře když se po zápase kapitán pohádal s půlkou týmu…

    Milan mě svým útěkem docela naštval. V zahájení vzdá, protože je přeci jasné, že za 4 tahy přijde o kvalitu. Ani to nezkusí nějak zamotat, vydržet u šachovnice dalších 15 minut s tím, že soupeř taky nehraje perfektně. Vždy existuje nějaká šance na záchranu jezdce nebo rozjetí útoku. Jak to hráli jsem neviděl.

    Naopak skvěle zahrál Pepa když opět podržel tým (a porazil zhruba o 70 let mladšího hráče).

  3. Tomu říkám pravý okresní přebor, ostatní nechme do hospy ((((((((

  4. Kluci gratulka! Na to, jak nastoupil soupeř silný, skvělý výsledek! I report byl tentokráte včas. Pochvala!

  5. K Milanově partii: Soupeř hrál v klidu a získal tak v ne úplně korektním zahájení bez problémů výhodu. Střelec patří spíš na d7 než e6 a 9… a6 vypadá jako ztráta času.

    Partie je objektivně prohraná, nicméně při hře za družstva by měl člověk zatnout zuby, „nechat si to ukázat“ a přitom se zaměřit na hledání možných triků v pozici (zde doporučuji studovat Otovy partie).

  6. @Michal
    Při hře za družstva by se na první šachovnici se soupeřem s Elem nad 1900 neměla hrát nekorektní nebo nepravidelná zahájení. 🙂

  7. @LáďaH
    Právě naopak, ale musíš to mít dobře připravené a nezůstat u literatury z r. 1950 jako Milan 😀

  8. @Uhliházi
    No jo, ale u těchto gambitů si toho moc nepřipravíš, protože jsou to právě ty gambity z 50. let. Dneska už je lepší hráči dokáží lehce potrestat.

  9. Stavím se za Láďu, první šachovnice v pralesní soutěži není cochzárna.

  10. Chlapci, není problém se příští sezónu dobrovolně přihlásit na první prkno.

  11. Ano je to pravda, zkoušet si zahájení v pralesní lize je koníček (((

Comments are closed.