V Šachovém týdeníku vyšel článek Doping v šachu. Vybírám z něj.
Tady je odkaz na můj starší příspěvek o dopingu a šachu:
Tady je seznam aktuálně zakázaných látek k 1. 1. 2017
Tady je to samé v češtině
Výzkum-studie(?!) prý zjistil, že přípravky na bázi met(h)ylfenidátu, stimulant příbuzný amfetaminům (DOPING i pro šachistu) dokáží zlepšit výkonnost o 13-15 %.
Kofein (POVOLENO pro šachisty) zlepší výkonnost o 9 %
Zlepšení ale nebylo v kvalitě myšlení, ale ve schopnosti hráče déle počítat (takže asi nás přestane po tom přípravku bolet zadek při sezení 🙂 ).
Wikipedie: Met(h)ylfenidát zvyšuje v mozku hladinu dopaminu. Jedná se o jeden z neuropřenašečů, který je nutný pro vznik motivace a potěšení. Stimuluje tak organismus k výkonům a ke zvýšené koncentraci na jejich provádění.
Odkaz
Tak co to nakoupit pro celý klub? Jako nákupčího bych rozhodně vybral Otu, třeba by se mu i podařilo nám vyhádat množstevní slevu. V našich soutěžích nás snad kontrolovat nebudou a kdyby přece, tak se to prý dá obejít nakoupením „čistých“ vzorků (to jsem viděl v jednom seriálu, ale třeba to tak funguje i v reálu).
@Jarda M
Nic nekupovat…kromě coca-coly nebo kofoly.
…mám podezření-jistotu, že v naší soutěži dopuje každý druhý důchodce, co má problémy se srdcem, s vysokým krevním tlakem nebo bere kortikoidy.
Na to by se ale měla vždy vztahovat výjimka, že to berou kvůli svému zdravotnímu stavu. Je to obdobné jako když je mezi biatlonisty rozšířené astma – všichni berou pak legálně přípravky na zlepšení dýchání.
Zapomněl jsem dodat, že doping v šachu mně vůbec nevadí. Nevěřím v jeho tak pozitivní účinky, že by byl schopen ovlivnit partii.
Co ale nepřipouštím a je to šachový mor – jakákoliv, zejména však elektronická nápověda.
Tu narážku na důchodce jsem pochopil,ale vzhledem k tomu jaké výkony letos podávám se neobávám žádné kontroly
Nemám čas prohlížet ten seznam zakázaných látek. Zdenda bere něco na hemeroidy, je to v pořádku?
@Uhliházi
Pokud to není dětský zásyp, tak je to OK.
…ale nejlepší je to zagumičkovat. 🙂