…a Mojmír mě v hospodě zkoušel z Konice (jednotné číslo, tj. ta Konice, do Konice, v Konici).
Zvláštním případem jsou česká místní jména zakončená na -ice (Roudnice, Rokytnice, Lipnice, Sušice, Lužnice, Budějovice, Litoměřice, Hranice, Hostivice, Kaplice, Prčice). U těch si totiž mnohdy nemůžeme být jisti, zda se jedná o jednotné, nebo množné číslo. Jednoduchá pomůcka pro určení gramatického čísla bohužel neexistuje, vždy záleží na konkrétním případě. Pomoci nám může snad jen fakt, že jmen v jednotném čísle ve srovnání s číslem množným je velmi málo a podle příručky Naše místní jména se obvykle jedná o názvy odvozené od vlastností půdy, okolí, porostu daného místa, např. Roudnice, Sušice (v Čechách), Lužnice, Rokytnice, Lipnice, Skalice, Kopřivnice. Většina ostatních jmen je v čísle množném. Skloňují se jako tzv. podtyp „ulice“.
Když si nejsme gramatickým číslem jisti, je nejlepší ověřit si tento údaj ve slovníku či v jiné jazykové příručce, v daném městě či obci, případně, pokud je to možné, na internetových stránkách tohoto města či obce, kde je obvykle tento údaj uveden. Více o těchto místních jménech v kap. Zeměpisná jména pomnožná. Některá místní jména mohou mít obojí tvary – podle čísla množného i jednotného, např. do Kytlic i do Kytlice, do Prčic i do Prčice, do Hostivic i do Hostivice. Zvláštní případ jsou jména jako Sušice: Sušice na Moravě jsou v množném čísle (do Sušic), Sušice v Čechách je v čísle jednotném (do Sušice).
17 thoughts on “…už zase ty Hostivice (ta Hostivice)”
Comments are closed.
Myslím, že to předseda přeci jenom přehnal. Teď očekávám ještě článek o marťanech…:-(
@Uhliházi
Víťo nedělej z Paprska hned jazykozpytce nebo dokonce předsedu :). Léčí si odřeniny po výuce zahájení, aby nehrál 1.f4. Má na nemocenské fůru času, tak se musí nějak odreagovat.
@JirkaR
Jiří, ale příště ne do hlavy, jó? Já to napsal hlavně kvůli Otakarovi – ten nemá rád mimošachovou tématiku a navíc jsem se zalekl jeho svalů, byť údajně na staré fotce 😀
To by mě teda zajímalo s čím naši ‚bývalí‘ f4-ovci vyrukují do nové sezóny. . ?!
@Zdeněk
Zatím jsem to tajil, ale už jsem to vypiloval…opatrné 1.f3! jsem nikde neviděl a předseda na to určitě nebude mít shromážděnu žádnou negativní statistiku. 🙂
@Zdeněk
já uvažuji o 1.f1! Ale musím to ještě doladit!
@Uhliházi
Zapracuj na tom, třeba se staneš slavným.
@Uhliházi
Brepto!F1 jsou formule..zkus F0,jen jestli tam nebyl už kdysi Capablanca..
Vážení šachoví přátelé napříč klubovým spektrem. Vládne někdo angličtinou a dobrým srdcem? Potřebuji přeložit pro FIDE žádost o vyjímky – a je jedno zda budou platit všeobecně, nebo individuálně (to jest jen pro Uhliháziho).
1. vyjímka: možnost dobrovolného odstranění jakékoliv těžké figury (mimo krále, pochopitelně) ze základního postavení před započetím hry samotné.
2. vyjímka: v případě využití vyjímky č.1 možnost prvním tahem zaplnit uvolněný prostor po dobrovolně odstraněné figuře zpětným tahem pěšce, tzv. couvákem. Samozřejmě v případě odstranění koně nebo střelce zůstává nedotčena možnost bočního tahu věží, dámou, nebo králem – tzv. bočákem.
@Paprsek
Paprsku 1.f3 je rozumná změna. Zašlu vítězné partie. Na 1.f3 je nejlepší 1…e5 2.e4. Provokační tah do blicek a rapidů 2. Kf2!?!
Už se těším . .
@Uhliházi
Chlapi, když už jsme v tom jazykovém koutku.
Výjimka potvrzuje pravidlo.
Výjimka – dlouhé tvrdé „y“ a krátké měkké „i“. Nikdy naopak, protože takové slovo v češtině neexistuje.
…a jestli se hned do Tebe, Víťo, naveze Zdeněk nebo Jarda, tak to jsou bejci. 🙂
@Paprsek
Myslím, že se pleteš: vyjímka jako vzor objímka nebo jen jímka, po šachysticku žumpa …
Výjimka neexistuje,předseda má pravdu . . . .Už žádné f4?? Beru to jen jako odpověď spousty politiků, kdy ti na otázku odpoví blábolem,který je od podstaty věci na míle vzdálen..
@Zdeněk
Sem nepochopil, co to blábolíš?
Kam jsem to vlez?Otevřel jsem stránky a vypadla na mě šiška
Šílíš, Oto, šílíš!
Lapal atom Ota, lapal?
Ota: Nemíříme na to.
…něco o Otovi mají tyto tři věty společného. 🙂