5 thoughts on “Hrajete někdo 1.f4?

  1. Správně si Jirko za 1f4? udělal otazník.
    Říkáme ti to dlouho, že po 1…d5 už bílý stojí o něco hůře.

  2. @JirkaR
    A tady jsem to myslel, aby se na to podívali stoupenci Birdovy hry, ne kritici, jako na varování. Čili Víťa, Smíža, apod. 🙂

  3. Vypadá to, že s nástupem počítačů jsme my efčtyřáci v pasti. Teď už pár dní koukám na příštího soupeře Céčka – Porg. Čtyři geniální děti s FIDE 1900 – 2000. partii proti f4 jsem našel jedinou a nejhorší z dětí si soupeře namazal na chleba. Všichni čtyři hrají stejná zahájení – zřejmě trenérova práce, aby mohli na společných trénincích tato zahájení vypilovat (to taky prosazuje Jirka Řehák). Speciálně proti nim je f4 nedobré zahájení, protože hrají nějakou indickou výstavbu s g6 s útokem na dámském křídle. Na turnajích hezky prohání dvoutisícovky jako nic 🙁 Pamatuji, že jsem někdy v r.1988 hrál s černýma proti mladému talentu – nějakému Říhovi. Hrál jsem Pircovu, bušil do mě jak hluchý do vrat. Já se jen soustředil na obranu a volil takové tahy, které by ho mohly co nejvíce zaskočit. Partii chtěl rozhodnout tak vehementně, že udělal chybku a přišel o věž. Pak se rozbrečel a vztekal se, že to měl vyhraný … 🙂 Možna toto je cesta…

  4. K diskuzi – volba zahájení 2x z diskuze na nss.cz:

    18.02.2016 15:52 | David Navara
    Teď je skutečně populárnější 1.d4. Má to i objektivní důvody, například hledat výhodu v berlínské obraně není vůbec snadné. A černý má i řadu dalších zahájení a variant s dobrou pověstí. Ani po 1.d4 to nemá bílý snadné, ale za současného stavu teorie to asi je o trošku nadějnější. A pokud se někdo chce vyhnout hlavním variantám a prostě hrát šachy, možná zvolí 1.Jf3, 1.c4 nebo i jiný tah.

    18.02.2016 19:48 | David Navara
    Re Playboy: Je dobře možné, že se Katka Němcová po studiu vrátí. Ale samozřejmě za ni mluvit nemohu.
    Re Poutnik: Skotská hra se hrát dá, ale vedle několika menších problémů je tam jeden větší. Když černý ví, co dělá, dosáhne tam velmi dobré hry. Sám ty varianty znám jen částečně, ale mí „černí soupeři“ ze světové špičky je znají příliš dobře na to, abych proti nim hrál skotskou. Detaily si s dovolením nechám pro sebe.
    Samozřejmě i na nejvyšší úrovni se dají hrát skotská i italská hra. Ale dosáhnout převahy nebo alespoň perspektivní pozice je čím dál tím těžší. Je stále těžší přijít s novou myšlenkou v zahájení nebo alespoň překvapit soupeře. Ani skromnější rozehrání s důrazem na další fáze partie není zaručeným receptem na úspěch. I když smysl určitě má, protože dnes většina hráčů věnuje zahájení tolik času, že na střední hru a koncovky ho nezbývá dost…
    Teď se nejspíše odmlčím a budu se raději věnovat své práci.

  5. Osobně hraju Birdovku moc rád a mám s ní úspěchy – pravda nejsem už nejmladší a moje výkonost není ani zdaleka taková jako té hráčky co tak pěkně vyškolila F4 , přesto si dovolím tvrdit , že takto zprasit pokračování F4 bych nedokázal. Je to můj názor a třeba jsem si to pokračování lépe řečeno prasení bílého špatně vyložil

Comments are closed.